Jak správně vybrat světlo do kuchyně

2.     JAK VYPOČÍTAT SPRÁVNÉ MNOŽSTVÍ LED SVĚTLA V KUCHYNI?

V kuchyni se zpravidla nacházejí 2 základní světla. Centrální a podlinkové světlo. Obě dvě mají svou důležitou funkci, kterou musíte při výběru svítidel zohlednit.

Světlo pod linku vybírejte s dostatečným výkonem

Světlo pod linku je svítidlo, které je umístěné pod horními skříňkami. Fantazii se meze nekladou, takže můžete vybírat z podlouhlé zářivky, bodovek nebo led pásků. Minimální výkon by měl být 12 W na 1 metr kuchyňské linky. Co se barvy světla týká, volte neutrální bílou barvu, protože ta jediná věrně zobrazuje barvy pokrmů.

Nemáte horní skříňky?

Nevadí. Svítidla umístěte do stropu nebo vsaďte na nástěnné světlo a vyberte vyšší výkon. Umístěte je ale tak, abyste si např. při krájení nestínili.

Centrální světlo do kuchyně využijte pro snadnou orientaci

Osvětlit kuchyni centrálním světlem je velmi jednoduché. Při výběru myslete na snadnou orientaci v místnosti a také na to, aby bylo vidět do jednotlivých skříněk. Pro ideální nasvícení si spočítejte celkovou světelnost prostoru. To uděláte tak, že vezmete plochu místnosti a vynásobíte ji doporučeným výkonem. V případě kuchyně je hodnota 100 až 150 lx. Výsledným číslem je světelnost (udávaná v lumenech).

Celková světelnost udává, kolik lumenů potřebujete k osvícení celé místnosti. Pokud zvažujete více světel, stačí tuto hodnotu vydělit daným počtem.

V případě, že máte u svítidel k dispozici údaj ve wattech, pak postupujete stejně, jen místo hodnoty v luxech započítáte doporučenou hodnotu výkonu, která je pro kuchyně 4 W.Zpět do obchodu