Jak správně vybrat světlo do koupelny

3.     KOLIK LED SVĚTLA SE HODÍ NA WC A DO KOUPELNY?

V koupelně den začíná a také končí. Nemusíte tam mít nutně jasné světlo, které Vás oslepí pokaždé, když ráno vstanete. Na druhou stranu by mělo být natolik dostatečné, abyste viděli nečistoty na podlaze.

Kolik potřebujete led světla do koupelny a na WC, jednoduše vypočítáte. Plochu koupelny vynásobíte doporučenou hodnotou ve wattech, což je 2 až 3 W. V případě, že máte u svítidla k dispozici hodnotu v lumenech, vynásobte plochu hodnotou 100 až 150 lx.

Výsledná hodnota bude celková orientační světelnost v lumenech nebo wattech. Pokud uvažujete o použití více kusů světel (např. bodová světla), zkombinujte je tak, aby celková hodnota byla přibližná té, co jste vypočítali.

Jakou barvu světla do koupelny?

Centrální světlo volte spíše podle nálady. Máte rádi koupelnový relax? Volte teple bílou barvu (cca 4000 K). Upřednostňujete osobní hygienu? Vsaďte na denní neutrální barvu (5000 až 6000 K).

U zrcadla je to jiné. Zde vznikají ty krásné tváře a je důležité, abyste se viděli stejně tak jako venku. Žluté a modré odstíny totiž velmi často barvy nepříjemně zkreslují. Vy byste pak po hodinovém snažení vypadali úplně jinak. Volte tedy denní neutrální barvu (5000 až 6000 K) a mléčný kryt, který vás při zkrášlování neoslní.

Nezapomeňte na vhodné krytí

Koupelna může být skvělé místo, ale je potřeba myslet i na bezpečnost. Ne každé světlo je vhodné do koupelny, a už vůbec ne do kontaktu s vodou. Podle čeho se řídit? Každé světlo má tzv. krytí. To označuje zkratka IP, která má za sebou 2 číslice. Pro Vás bude důležité to druhé, které označuje, jak hodně je světlo utěsněné. Zjednodušeně se můžete řídit následujícími body:

-        Světlo přijde do styku s vodou – krytí IP x7.

-        Nejbližší okolí vody ve vzdálenosti minimálně 60 cm od vany a umyvadla – IP x4.

-        Minimálně 2,4 m od vany nebo umyvadla – jakékoli IP.

Zpět do obchodu