Jak správně vybrat světlo do pracovny

4.     JAK VYPOČÍTAT SPRÁVNÉ MNOŽSTVÍ LED SVĚTLA DO PRACOVNY

Pracovna je místo, kde vybrat správné led osvětlení je umění. Pokud vyberete světlo se žlutými tóny, budete u práce usínat. Pokud s modrými tóny, unaví se Vám oči a práce nebude zrovna příjemná. Volte proto denní bílou barvu (5000 až 6000 K), která aktivuje mozek, a Vaše výkony budou daleko lepší.

Pro výpočet správného osvětlení je potřeba, abyste si vzali k ruce kalkulačku. Do ní zadáte plochu místnosti a vynásobíte ji výkonem světel. Pro pracovnu je to 2 až 4 W. Vyjde Vám hodnota, která uvádá celkový výkon všech světel v místnosti. Pokud budete svítit více světly, např. led bodovkami, musíte tuto hodnotu vydělit počtem světel. Můžete ale využít i kombinaci různých druhů světel. Jejich součet by ale vždy měl udávat celkovou, byť orientační, hodnotu.

Svým jednoduchým designem se Vám do pracovny bude skvěle hodit stropní světlo Edinburgh.

Může se stát, že máte u svítidla k dispozici údaj v lumenech. Postupovat budete stejně, jen místo wattů budete do výpočtu zadávat hodnotu 100 až 150 lx. Vyjde Vám celková světelnost v lumenech. Pak už jen stačí zohlednit počet světel a vhodně je nakombinovat.

Jakou lampičku do pracovny? Vsaďte na led světlo

Led technologie je skvělá v tom, že ji můžete téměř donekonečna spínat, a nesnížíte tím celkovou životnost. Stejně jako u centrálního světla vsaďte na denní bílou barvu (5000 až 6000 K) a vysoký jas, který probudí všechny pracovní smysly.Zpět do obchodu