Kolik je potřeba světla

1.     Jak se vyznat v parametrech svítidel

Jen si to představte. Vybíráte nové světlo a vyvstávají Vám otázky typu:

-        Bude to svítidlo dost svítit?

-        Bude mít světlo správnou teplotu?

-        A co znamenají všechny ty údaje?

Pojďte se konečně zorientovat v základních údajích a vyberte to správně světlo.

Světelný tok Vám napoví, jak je světlo intenzivní

Světelný tok je údaj, který můžete vidět na krabičkách LED světel. Jeho jednotkou jsou lumeny (lm) a řekne Vám, jakou intenzitu světla dané svítidlo má. Jinak řečeno, kolik světla svítidlo vyšle za 1 vteřinu.

Řiďte se tím, že čím vyšší je světelný tok, tím uvidíte intenzivnější a zářivější světlo. Klasická žárovka o 60 W svítí spíše oranžovým světlem, a ne moc výrazným, proto má světelný tok cca 600 lm.

Pro lepší představu se podívejte na orientační hodnoty světelného toku některých svítidel:

-        dekorativní světlo: 100 až 240 lm,

-        lampička na čtení u postele: 200 lm,

-        lampička na prac. stůl: 300 až 500 lm,

-        bodovky: 400 lm,

-        centrální světlo 800: lm.

Barva světla vytvoří potřebnou atmosféru

Barva světla neboli chromatičnost je údaj, který Vám řekne, do jakých tónů se světlo zbarvuje. U hodnot uvidíte písmeno K, které vyjadřuje stupně Kelvina. Stupnice začíná na 1800 K, což jsou tmavě oranžové až téměř do červena zbarvené tóny.

Od cca 2000 do 4500 K najdete světla, která jsou laděná do žlutých tónů, a díky tomu můžete navodit příjemnou a relaxační atmosféru. Ve zmíněném žlutém zbarvení světla se můžete setkat i s pojmem teplá bílá. Je to světlo svítící od 2800 do 3300 K, je čistě žluté a dokáže podtrhnout útulnost celého prostoru.

Nejuniverzálnější světlo je denní bílé, označované také jako přirozená bílá. Najdete ho na stupnici od 5000 do 6000 K a je nejlepší na práci i na vaření. Neunavuje oči, věrně zobrazuje barvy jídla a zároveň neuspává. Pokud se světly nechcete moc zabývat, vsaďte na denní bílou barvu.

Od 6500 K až do 16000 K najdete světla s modrými tóny. Jsou velmi intenzivní a dokážou podráždit oči. Proto jsou perfektní do prostor, kde netrávíte moc času. Chodby, technické místnosti apod.

Jak vybrat led světla do celé místnosti, aby ji dostatečně osvítila?

K tomu, abyste dostatečně osvítili místnost, budete potřebovat údaj zvaný světelnost, který se udává v lumenech. Postup je jednoduchý. Rozlohu místnosti (m2) vynásobíte doporučenou hodnotou pro danou místnost (lx).

Doporučená hodnota pro centrální světlo:

-        ložnice, obývák, dětský pokoj, WC = 100 lx,

-        kuchyň, koupelna, předsíň, pracovna = 100 až 150 lx,

-        chodba = 75 lx.

Výsledná hodnota je orientační součet světelnosti všech svítidel. Pokud jich budete potřebovat více, stačí jen, když celkovou hodnotu vydělíte počtem světel. Případně můžete nakombinovat jedno centrální a 2 menší svítidla tak, aby se celková hodnota pohybovala okolo vypočítané světelnosti.

Může se stát, že narazíte na údaje jen ve wattech. Pak je postup stejný, jen místo luxů budete dosazovat doporučené hodnoty ve wattech.

Doporučené hodnoty ve wattech:

-        chodba = 1 až 2 W,

-        kuchyně = 4 W,

-        ložnice, obývák, dětský pokoj, koupelna, WC, pracovna = 2 až 3 W.

Zpět do obchodu