Jak správně vybrat světlo do chodby

1.     OPTIMÁLNÍ MNOŽSTVÍ LED SVĚTLA NA CHODBĚ

 

Když se řekne chodba, většina z nás si představí temný a úzký prostor, kde se necítíte zrovna nejlépe. Pokud to chcete ve svém domě nebo bytě změnit, pořiďte si ideálně led světla, která mají okamžitý náběh svitu. V předsíni jsou skvělá v kombinaci s pohybovým čidlem, protože časté spínání nezkracuje životnost a Vy nemusíte zdlouhavě hledat vypínač.

Na chodbu nemusíte používat extra výkonné osvětlení. Bude Vám stačit výkon 1 až 2 W/m2. Pro delší prostory využijte menší led světla v pravidelném rozestupu. Perfektně Vám k tomuto účelu poslouží např. bodové led světlo Valletta nebo stropní světlo Budapest.

Jak zjistíte, zda bude světlo dostatečně svítit?

Je to velmi jednoduché. Stačí k tomu trocha matematiky. Vezmete si rozlohu chodby, kterou potřebujete osvítit, a vynásobíte ji doporučenou hodnotou v luxech. Pro chodby je to 75 lx. Výsledkem je světelnost v lumenech (lm), která Vám udává orientační součet světelnosti všech svítidel.

V případě, že máte u svítidel k dispozici údaj ve wattech, pak postupujete stejně, jen místo hodnoty v luxech započítáte doporučenou hodnotu výkonu, která je pro chodbu 1-2 W.

Ukažme si to na příkladu:

Máte chodbu o 5 m2 a vynásobíte ji doporučenou hodnotou 75. Celková hodnota světelnosti všech svítidel by měla být přibližně 375 lm. Chodba je ale kratší a Vy budete chtít použít pouze 2 světla. Vybírat tedy budete světlo, které má přibližně 187,5 lm.Zpět do obchodu