Jak správně vybrat světlo do ložnice

3.     KOLIK LED SVĚTLA JE POTŘEBA V LOŽNICI?

Pro jedny je ložnice místo čistě na spaní, pro jiné zase prostorem pro práci a čtení. Ať už jste zastánci jednoho nebo druhého způsobu využití ložnice, všem nám vrtá hlavou, jak ji dobře a efektně nasvítit.

K zjištění, jak ložnici nasvítit, budete potřebovat 2 údaje. Prvním je plocha místnosti, kterou zjistíte jednoduchým přeměřením. Druhým údajem je doporučená hodnota výkonu. Konkrétně u ložnic jsou to 2 až 3 W/m2. Tyto hodnoty mezi sebou jednoduše vynásobíte a získáte součet wattů pro všechna světla.

Pokud u svítidel tuto hodnotu nenajdete, můžete pracovat i s lumeny. Postup je stejný. Plochu místnosti vynásobíte doporučenou hodnotou v lx (pro ložnice je to 100 lx) a získáte celkovou světelnost v lumenech.

Následně už jen potřebujete výsledek rozdělit mezi počet světel, která v ložnici budete mít.

Pokud vsadíte na jedno centrální světlo a máte menší ložnici, nádherně se tam bude vyjímat minimalistický lustr Helsinki. Pro velké místnosti a moderní design se skvěle hodí lustr do ložnice Atlanta.

Jaké led světlo v ložnici?

 

Pro centrální světlo využijte velkoplošné svítidlo s nízkým jasem. Pokud vsadíte na rozptýlené světlo, tzv. nepřímé, velmi efektně nasvítíte celou místnost a zároveň uvidíte, jakou barvu mají ponožky v zásuvce.

Snad u žádné postele nesmí chybět lampička. Vybírejte takovou, aby neoslnila partnera, který chce zrovna spát. Pokud u lampičky čtete, volte bílou barvu světla (5000 až 6000 K). Chcete-li vytvořit příjemnou atmosféru a relax, poohlédněte se po teplé bílé barvě (2700 až 3000 K). Nádherně vypadají např. stolní lampy Bratislava nebo lampičky Bern, které Vás ohromí svými geometrickými tvary.

Zpět do obchodu