Jaké je správné množství světla pro obývák

4.     JAKÉ JE OPTIMÁLNÍ MNOŽSTVÍ LED SVĚTLA V OBÝVÁKU?

Obývací pokoj může být místem odpočinku nebo také prostorem k setkávání a hraní společenských her. Musíte proto volit vhodnou kombinaci centrálního svítidla s lampičkami, stojacími lampami a třeba nástěnných světel.

Celkovou svítivost světel spočítáte velmi jednoduše. Vezmete plochu místnosti, kterou vynásobíte poměrným výkonem. U obývacího pokoje jsou to 2 až 3 W/m2. Dostanete celkový výkon všech světel, který stačí jen vydělit počtem svítidel.

Obecně Vám můžeme poradit, že pro prostory do 20 m2 je ideální celkový výkon 40 W. Pro větší prostory se poohlédněte po 50 W. Vždy nezapomeňte zohlednit, kolik světel budete v prostoru mít. 

Pokud máte u svítidel k dispozici hodnotu v lumenech, pak při výpočtu postupujte stejně, jen místo 2 až 3 W dosadíte 100 lx. Vyjde Vám celková světelnost v lumenech, kterou také můžete vydělit počtem světel.  

Jako ideální doplněk do obývacího pokoje doporučujeme designový lustr Victoria, který můžete doplnit elegantním lustrem nad jídelní stůl Nairobi

Barva světla dokáže navodit tu správnou atmosféru

Při výběru zohledněte také barvu světla. Pokud je obývací pokoj místem, kde chcete načerpat síly po náročném dni, volte barvu ve žlutých odstínech (2500 K až 4500 K). Nejlepší variantou je ale neutrální až teple bílé světlo (3000 K až 6000 K), při kterém můžete pohodlně číst nebo hrát hry. V případě, že budete chtít pohodovou náladu, zapněte např. stojací lampu Marseille nebo nástěnné světlo London, které už bude laděné do žlutých tónů a vytvoří tu správnou intimní atmosféru.

Zpět do obchodu